3 rum - 44 kvm - Sköllungen 316 - Sköllungen
Sommarstugedröm i gott skick med naturen inpå knuten & ett par minuters promenad till bad i Gullmarn
En sommarstugedröm i mycket gott skick! Sköllungen 316, ett av de riktigt fina fritidshusen i det omtyckta området, är nu redo att tas över av ny ägare. Det natursköna och uppskattade området ligger med kort promenadavstånd till fin badplats med både strand och klippor. Här är rofyllt, lättskött och inte minst är här välskött genom åren.
Fastigheten har ett av de bättre lägena i området med grönskande natur bakom och lagom avstånd till grannar. Det vidbyggda uterummet vetter mot den soliga baksidans lummiga omgivningar. Den stenlagda uteplatsen vid husets ena gavel har lika fint läge, med sol större delen av dagen som kvällen.
Fritidshuset har en ljus och somrig atmosfär med fönster i alla väderstreck. Vardagsrummet är stort nog att möbleras i med både soffgrupp och större matbord. På golven ligger ett trägolv och väggarna har en trären bröstpanel vilket är fint emot det i övrigt vita. Att rent fur- och granträ med inslag av vitt åter syns i dagens inredningsmagasin har nog inte undgått många. I vardagsrummet är braskaminen i gjutjärn placerad, den värmer snabbt upp huset om du kommer sent en fredagskväll om hösten.
Huset rymmer två sovrum och i gäststugan finns ytterligare sängplatser. Köket är lantligt charmigt med plats för mindre matbord. Badrummet rymmer WC, handfat och dusch.
Friggeboden är verkligen fin. El är indragen så här kan gästerna rå sig själva eller så blir det barnens egna lilla hus.
På Sköllungen 316 bor du på kort promenadavstånd till bad vid Håbäck . Här har både barn och vuxna fina badmöjligheter, från stranden eller klipporna. Gullmarens vackra natur med alla dess stigar och strövområden har du inpå knuten och längs strandlinjen finns många fler badplatser att välja emellan,
För den som vill ha båt finns Holma Båtklubb (Länk till Holma Båtklubb: https://holmabatklubb.se/). Holma Stångenäs Golfklubb med en jättefin18-håls golfbana ligger i närheten, likaså Brastad Golfcenter som har en driving-range, en pay-and-play 9-hålsbana samt minigolf.
Centrala Lysekil med dess utbud av affärer, restauranger och service nås på tjugo minuter. I närområdet finns flera badplatser, småbåtshamnar, golfbanor med mera. Mataffärer och närservice finns i Brastad ca fem minuter bort. Sommarpärlorna Hunnebostrand, Smögen och Kungshamn nås på mindre än en halvtimma. E6 tar dig snabbt och enkelt till Göteborg på dryga timman. Till Svinesundsbron har du en timma med bil och till Oslo tar du dig på cirka två timmar.
Välkommen till en mycket välskött fastighet där du får uppleva ljuvligt sommarliv i en närmiljö av vacker natur, hav och bad.
Utgångspris
1 450 000 kr
Fakta
- Adress:
- Sköllungen 316, Brastad
- Bostadstyp:
- Fritidshus
- Boarea:
- 44 kvm
- Antal rum:
- 3 rum
- Byggår:
- 1964
- Tomtyta:
- 1 151 kvm