2 rum - 54.6 kvm - Svens väg 1J - Skaftö
Exklusiv tvåa i Fiskebäckskil – ljus, rymlig och inflyttningsklar!
Välkommen till en mycket trivsam och mycket välplanerade tvåa med ett av de bästa lägena i populära Brf Gläntan. Denna ljusa bostad, som ligger en trappa upp med egen ingång, erbjuder både stil, bekvämlighet och hög livskvalitet – perfekt som sommarbostad eller året-runt-boende! Bekvämare och mer prisvärt i Fiskebäckskil blir det inte. I den låga månadsavgiften ingår både uppvärmning och parkeringsplats. Det enda som tillkommer är din egen hushållsel.
Lägenheten upplevs betydligt större än sina 54 kvadrat, ytorna är generösa ytor och bostaden genomsyras av ett fantastiskt ljusinsläpp. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar ett luftigt hem med plats för både matgrupp och soffhörna. Vid byggnation valde nuvarande ägare flera uppgraderingar, som tex infällda spotlights i taket, arbetsbänk i gediget trä och profilerade vita luckor – detaljer som förstärker både karaktär och funktion. Här finns också gott om förvaring och alla bekvämligheter du behöver.
Från vardagsrummet kliver du ut på en rymlig balkong i soligt sydvästläge – perfekt för sköna kvällar. På framsidan finns dessutom en liten uteplats, idealisk för morgonkaffet. Lägenheten har ett rymligt sovrum med tre inbyggda garderober samt ytterligare en garderob i hallen. Ett stort förråd om hela 8 kvm hör till lägenheten och ligger på gården. Som komplement till de privata uteplatserna har föreningen har en fin innergård.
Badrummet är härligt! Helkaklat och utrustat med dusch med infällbara glasdörrar, handfat med underliggande kommod med lådförvaring, handdukstork samt tvättmaskin och torktumlare – allt i mycket fint skick.
Här bor du med närhet till allt som gör Fiskebäckskil och Skaftö så populärt – badplatser och vandringsleder samt alla möjligheter till en aktiv fritid med golfbana intill, tennisbanor och sommarträning med Friskis & Svettis. Skägården är förstås uppskattad för alla som älskar livet till havs oavsett om det gäller motorbåt, segling eller kajak. På Svens väg bor du med allt Skaftö och Fiskebäcsklil har att erbjuda, du har kort promenadavstånd till flotta Gullmarsstrand Spa-hotell, mysiga restauranger, bryggliv och båtförbindelse till Lysekil finns bara några minuter bort.
Låg driftkostnad, parkeringsplats utanför dörren och fiber ingår i avgiften.
Vill du bo bekvämt och stilfullt och med närhet till hav, natur och aktiviteter – då är det här lägenheten för dig.
I Fiskebäckskil finns välsorterade Tempo Skaftöhallen och här finns även fiskaffär och pizzeria. I marinan finns båtplatser, gästhamn, hotell och välrenommerade restaurang Brygghuset, café och glassbar samt butik för båtfolk. Vid den gamla ångbåtsbryggan ligger mycket uppskattade Gullmarsstrand hotell, restaurang och konferens. I samhället finns även tennisbanor och padelbanor. Vill man ha en större strand så erbjuder den barnvänliga badplatsen Bökevik sandstrand, klippor och badbryggor. Den med golfintresse har inte alls långt till Skaftö Golfklubb som anses vara en av landets vackraste golfbanor. Inte minst har du bad från såväl klippor som strand bara en kort bit bort. Färjan Carl Wilhelmsson går regelbundet, året om, till Lysekil. Till Uddevalla/ Torp har du en knapp halvtimma och därifrån har du ca 45 minuter till Göteborg, till Svinesundsbron har du knappt en timma med bil och till Oslo tar du dig på cirka två timmar.
Utgångspris
2 550 000 kr
Fakta
- Adress:
- Svens väg 1J, FISKEBÄCKSKIL
- Bostadstyp:
- Lägenhet
- Boarea:
- 54.6 kvm
- Antal rum:
- 2 rum
- Byggår:
- 2022
- Månadsavgift:
- 3 838 kr/mån